Hjärtgolfen är en årlig golftävling för tjejer och kvinnor. Alla som deltar skänker via startavgiften ett bidrag direkt till forskningen på kvinnohjärtat.
Mellan 19 maj och 11 augusti spelas Hjärtgolfen på tio banor runtom i Sverige där de som deltar spelar både för den egna hälsan och andras. Förra året deltog totalt cirka 900 personer i Hjärtgolfen och insamlingsstiftelsen Kvinnor & Hälsa samlade in 75 000 kronor till forskningen på kvinnohjärtat.
Spelformen är en partävling där 1:an och 2:an går vidare till slutfinal på Hooks Herrgård den 19 augusti. Tar man hem hela tävlingen vinner man en resa i september till Mallorca och får spela i Prinsessan Birgittas Golf Tournament 2018.
Här kan du spela Hjärtgolfen 2018:
19 maj Bryngfjordens GK/Karlstad
20 maj Läckö GK/Kållandsö
6 juni Öijareds GK/Floda, Göteborg
10 juni Mälarö GK Skytteholm/Ekerö
17 juni Vetlanda GK/Vetlanda
1 juli Luleå GK
21 juli Kårsta GK/Örebro
29 juli Lundsbrunns GK
7 aug Barsebäck GCC
11 aug Mälarbadens GK/Torshälla
Bakom initiativet till Hjärtgolfen står 1,6 & 2,6 miljonerklubben i samarbete med insamlingsstiftelsen Kvinnor & Hälsa.